تلویزیون دیجیتال چیست؟

از آغاز پيدايش تلويزيون در دهه 1920 ميلادي تاكنون شاهد چند تغيير مهم در عرصه فناوري پخش برنامه‌هاي تلويزيوني بوده‌ايم. نخستين تغيير، پخش سياه سفيد به پخش تصاويررنگي بود كه تحول مهمي در اين صنعت به شمار مي‌آمد.با آغاز عصر دیجیتال ، صنعت تلویزیون نیز دستخوش تغییرات بسیاری گردید بطوریکه فناوري های هر سه حوزه توليد برنامه ها، ارسال و دريافت آنها را دچارتحول كرد و همین امر باعث شد قابليت هاي بسیاری به تلویزیون اضافه شود.
یکی از بزرگترین چالش هاي پیش روی پخش عمومی، گذر از آنالوگ به دیجیتال است. تلویزیونی که در حال حاضر مشاهده می کنیم، تلویزیون آنالوگ است. در تلویزیون آنالوگ، تصاویر هر شبکه از یک فرستنده زمینی آنالوگ به آنتن تلویزیون ما می رسد و تنها تجهیزات لازم برای دریافت سیگنال های تلویزیونی، آنتن مناسب است. در این سیستم تعداد شبکه های تلویزیونی قابل ارائه بسیار محدود است و اصلي ترین


سرویس قابل ارائه پیام نما (تله تکست) می باشد .
در تلویزیون دیجیتال، تصاویر تلویزیونی به شکل بیت های داده یعنی صفر و یک در آمده و پس از فشرده سازی، درهمان پهنای باند فرکانسی آنالوگ ارسال مي شود. برای اینکه این تصاویر به شکل قابل نمایش روی تلویزیون منازل شما دربیاید، لازم است یک دستگاه مبدل در کنار تلویزیون اضافه شود تا تصاویر دیجیتال را دریافت کرده و آنها به دستگاه تلویزیون منتقل نماید. اصطلاحاً این دستگاه، مبدل تلویزیون دیجیتال یا ست تاب باكس (set top box) ناميده می شود.
در سیستم دیجیتال، علاوه بر کیفیت برتر صدا و تصویر نسبت به سیستم آنالوگ ،امكان ارسال تعداد شبکه های بیشتر نيز وجود دارد.سوالات مرتبط:
•    چگونه می توان شبکه های دیجیتال را دریافت کرد؟
•   آیا شهر من تحت پوشش تلویزیون دیجیتال است؟
•    چه شبکه های دیجیتالی در شهر من قابل دریافت است؟

مطالب مرتبط:
•   تفاوت تلویزیون دیجیتال و آنالوگ
•   سرویس های تلویزیون دیجیتال
•   چگونگي دریافت تلویزيون دیجیتال

 

تماس با ما

contact us-new

براي يافتن پاسخ سوالات خود در ارتباط با تلويزيون ديجيتال باشماره تلفن 162 تماس حاصل فرماييد.